Powikłania w medycynie estetycznej

Po zabiegach medycyny estetycznej czasem zdarzają się powikłania, dlatego zabiegi z tej dziedziny powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy lub wykwalifikowanych kosmetologów. Rosnąca popularność tej gałęzi medycyny powoduje, że mnożą się gabinety, w których zabiegi wykonują osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

Duża konkurencja prowadzi często do obniżania cen za usługi, a to często odbija się w niskiej jakości urządzeniach i materiałach. Wszystko to ma wpływ na pacjentów. Powikłania po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu albo brak odpowiednich działań w przypadku wystąpienia skutków ubocznych, może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia, wyglądu, a w nielicznych wypadkach także życia pacjentów.Warto więc wybrać profesjonalną, godną zaufania klinikę.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając klinikę medycyny estetycznej?

Na co należy uważać?

Kto może wykonywać zabiegi i jakie mogą być po nich powikłania?

Jak każdy zabieg ingerujący w ciało, zabiegi medycyny estetycznej niosą za sobą ryzyko powikłań. W przypadku dobrej jakości sprzętu, bezpiecznych preparatów oraz odpowiednich kwalifikacji lekarza, zazwyczaj nic złego się nie dzieje, jednak o ewentualnych skutkach ubocznych pacjent powinien być zawsze poinformowany.

Lekarz lub kosmetolog powinien mieć wiedzę na temat tego, co robić jeśli komplikacje się pojawią. Szybka reakcja, dobrze dobrana taktyka i odpowiednie lekarstwa minimalizują nieprzyjemne dolegliwości i zapobiegają przykrym konsekwencjom. Warto zaznaczyć, że tylko lekarze mogą przepisywać leki na receptę. Kosmetolodzy, ani tym bardziej kosmetyczni, nie mają takich uprawnień.

Jeśli po zabiegu wystąpią powikłania, powinna zająć się nimi osoba, która przeprowadzała zabieg, ponieważ dobrze zna pacjenta i jego historię, a także wie, jakie preparaty i metody zostały zastosowane w trakcie zabiegu. W praktyce niestety zdarza się tak, że w wyniku niekompetencji lekarza czy kosmetologa pacjent musi szukać pomocy w innych klinikach. Z tego powodu niezwykle istotny jest wybór godnego zaufania gabinetu.

Lista potencjalnych skutków ubocznych po nieudanych zabiegach medycyny estetycznej jest długa, jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować z zabiegów, tak samo jak nie rezygnuje się z przyjmowania leków czy zabiegów innych niż estetyczne. Pacjent musi być zawsze poinformowany o ewentualnych powikłaniach. Jeśli lekarz przeprowadził odpowiedni wywiad, zlecił właściwe badania i wykonał zabieg zgodnie z procedurami, ryzyko komplikacji jest niewielkie.

Do klinik medycyny estetycznej trafiają często pacjenci, którzy przeszli zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim, natomiast inne składniki danego preparatu mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dodatkowo w gabinetach, które obniżają koszty zabiegów, czasem wykorzystuje się preparaty niskiej jakości. Komplikacje po kwasie hialuronowym pojawiają się również wtedy, kiedy pacjent ze względów zdrowotnych nie kwalifikuje się do zabiegu, a zabieg i tak został wykonany.

Poniżej przykłady powikłań, które mogą wystąpić po zabiegach medycyny estetycznej:

Uszkodzenie nerwu czy opadanie twarzy (np. po HIFU – zabiegu z wykorzystaniem skupionej wiązki fal dźwiękowych); Poparzenia skóry (np. po zabiegach laserowych); Przebarwienia; Blizny; Zakażenia; Obrzęk; Ropień; Czyrak; Zakrzep; Ostra reakcja alergiczna na składnik danego produktu; Martwica skóry lub utraty wzroku wśród osób, którym  źle został podany wypełniacz.

Warto dodać, że powikłania po zabiegach medycznych mogą zdarzyć się zawsze, dlatego konieczny jest wybór odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej. 

W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić opinie na temat danej kliniki, jak również doświadczenie i osiągnięcia lekarza. Potwierdzają to ukończone studia, certyfikaty, dyplomy, szkolenia czy udział w konferencjach. 

To, co może budzić wątpliwości pacjentów, to niska cena usług. To oczywiste, że nie zawsze wysoki koszt zabiegu równa się wysokiej jakości, jednak jeśli cennik w danym gabinecie znacznie odstaje od średnich cen w regionie, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Może to oznaczać, że w wybranym gabinecie korzysta się z niskiej jakości preparatów (pochodzących z niecertyfikowanych źródeł) czy z przestarzałych urządzeń.

Kolejną kwestią, która powinna budzić obawy, jest nieprawidłowe podejście do pacjenta, opieszałość czy natrętne zachwalanie wybranych zabiegów oraz nieinformowanie o powikłaniach. Lekarz powinien udzielić wyczerpujących informacji odnośnie zabiegu, doradzić, a czasem także odradzić, jeśli pojawią się przeciwwskazania lub gdy zabieg jest pacjentowi niepotrzebny. 

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Kosmetyczka - technik usług kosmetycznych. Nie może wykonywać świadczeń opieki zdrowotnej w podmiotach leczniczych. Może wykonywać zabiegi z zakresu kosmetyki upiększającej, zachowawczej, zdobniczej i pielęgnacyjnej. Może wykonać manicure, hennę czy nałożyć maseczkę, jednak nie może przeprowadzać zabiegów medycznych.

Kosmetolog – ukończył 5-letnie studia i dzięki temu oraz niezbędnym praktykom może wykonywać procedury laserowe, peelingi oraz obsługiwać bardziej zaawansowane aparatury zabiegowe. Kosmetolodzy mogą współpracować z lekarzami i wykonywać zlecone przez nich zabiegi jednak wyłącznie pod ich nadzorem.

Lekarz – tylko medycznie wykształcona osoba może wykonywać zabiegi iniekcyjne. Powinien przeprowadzać je lekarz medycyny estetycznej, który po studiach ukończył szkolenia, studia podyplomowe czy kursy. Wyłącznie lekarz może stosować nici liftingujące, wstrzykiwać kwas hialuronowy, botoks oraz inne wypełniacze. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego także powinien wykonywać lekarz. Tylko lekarze i pielęgniarki mogą pobierać krew pacjentom.

Zabiegi medycyny estetycznej mogą wykonywać wyłącznie lekarze oraz (w przypadku wybranych zabiegów) kosmetolodzy, jednak zawsze pod nadzorem lekarza. Podsumowując należy wybierać tylko takie gabinety oraz kliniki, które są prowadzone przez wyspecjalizowanych w medycynie estetycznej lekarzy.

adres

MASI dr Mariusz Domagalski

ul. Wielka Odrzańska 30, 70-535 Szczecin / poland


534 224 229