Medycyna estetyczna - dlaczego u lekarza?

Medycyna estetyczna - dlaczego u lekarza?

  • Tylko lekarz może przeprowadzić wywiad medyczny i określić, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania zabiegu
  • W przypadku powikłań tylko lekarz może wdrożyć postępowanie korygujące, przepisać lek, użyć hialuronidazy (enzymu, który rozpuszcza nadmiar kwasu hialuronowego)
  • Jeśli chodzi o zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego lub botoksu kluczowe znaczenie ma znajomość anatomii. W przypadku wstrzyknięcia kwasu w naczynie krwionośne może dojść do zamknięcia naczynia i zahamowania przepływu krwi, co skutkuje martwicą skóry i głębszych tkanek
  • Konieczność posiadania zestawu pierwszej pomocy w gabinecie
  • Higiena i sterylność gabinetu

Różnica pomiędzy medycyną estetyczną a innymi dziedzinami medycyny polega na tym, że działania podejmowane przez lekarzy nie mają na celu ratowania życia pacjentów czy leczenia chorób, ale poprawianie jakości ich życia.

Lekarz wykonuje zabiegi, w których często za pomocą igły lub kaniuli narusza barierę skórną. Najbardziej popularne zabiegi medycyny estetycznej to: usuwanie zmarszczek, powiększanie i modelowanie ust, a także redukcja cellulitu czy usuwanie włókniaków i blizn. Często wykonywane są zabiegi wolumetryczne, lipoliza iniekcyjna, jak też lifting twarzy lub wybranych części ciała.

Obecnie na rynku działa wiele osób, które zajmują się medycyną estetyczną, ale nie każdą z nich można nazwać ekspertem. Coraz częściej zabiegi wykonują osoby, które nie posiadają kwalifikacji i właściwego przygotowania – są to kosmetyczki i kosmetolodzy.

Ze względu na stosowane procedury i produkty zabiegi medycyny estetycznej wpisują się w definicję udzielania świadczeń zdrowotnych, co oznacza, że może je przeprowadzać jedynie odpowiednio wykształcony w tym kierunku lekarz. Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną kończą specjalne szkoły, szkolenia i kursy, zdobywając certyfikaty potwierdzające ich umiejętności i kwalifikacje.

Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej nie są częste, ale mogą się zdarzyć. Jedynie lekarz może dokonać oceny stanu Twojego zdrowia i zakwalifikować Cię (lub nie) do zabiegu. Kosmetyczka nie zdiagnozuje ewentualnych chorób i nie powie Ci, czy w Twoim przypadku jest konieczne dodatkowe leczenie.

Lekarz poinformuje Cię o zagrożeniach i możliwych działaniach niepożądanych wynikających z zastosowania preparatu i odpowie na twoje pytania z zakresu medycyny. Pamiętaj, że tylko lekarz może zapewnić Ci właściwe warunki podania preparatu, zminimalizować ryzyko powikłań, jak też właściwie zareagować na nietypową sytuację, np. gdyby wystąpiła u Ciebie reakcja anafilaktyczna z powodu uczulenia na składniki preparatu. Brak natychmiastowej pomocy medycznej może być groźny dla Twojego zdrowia.

W ostatnim czasie zwiększa się liczba zgłoszeń od pacjentów, u których wystąpiły negatywne skutki zabiegów wykonanych przez nieuprawnione osoby. Dla niektórych niskie ceny usług są ważniejsze od własnego zdrowia i bezpieczeństwa. To tłumaczy, dlaczego tak chętnie poddają się zabiegom u osób, które nie mają odpowiedniego wykształcenia i kompetencji lub wykorzystują niepełnowartościowe preparaty (np. niezarejestrowane wypełniacze).

Jeśli planujesz zabieg medycyny estetycznej, wybierz sprawdzonego specjalistę, do którego możesz mieć zaufanie – najlepiej, jeśli jest to lekarz o dobrej opinii, z udokumentowanym doświadczeniem i sukcesami w postaci udanych procedur zabiegowych. Przygotuj się odpowiednio do wizyty i przestrzegaj zaleceń lekarza zarówno przed, jak i po zabiegu. Pamiętaj, że nie ma jednego, najskuteczniejszego i najbardziej uniwersalnego zabiegu, a największe znaczenie mają kwalifikacje, wiedza i doświadczenie lekarza, który go wykonuje.

adres

MASI dr Mariusz Domagalski

ul. Wielka Odrzańska 30, 70-535 Szczecin / poland


534 224 229