Kwas hialuronowy - pytania i odpowiedzi

Kwas hialuronowy cieszy się niesłabnącą popularnością w kosmetologii, medycynie estetycznej oraz w chirurgii plastycznej. Rozpoczął on swoją dynamiczną karierę w medycynie estetycznej, kiedy odkryto, że w miarę upływu lat, jego zawartość w skórze zmniejsza się. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego kojarzą się przede wszystkim z wypełnianiem zmarszczek i niwelowaniem oznak starzenia.

Czym jest kwas hialuronowy? 

Swoją nazwę zawdzięcza szkliście przezroczystemu wyglądowi (z greckiego hyalos = szkło). Jest niezbędnym składnikiem skóry, gwarantuje jej odpowiednie nawilżenie oraz utrzymanie jędrności. Wypełnia także macierz komórkową wielu innych tkanek i narządów naszego ciała. Obecny jest m.in. w chrząstce, w płynie maziowym torebki stawowej, w ciałku szklistym oka, w strunach głosowych, w sznurze pępowinowym a nawet w nerkach. Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem, mającym taką samą budowę chemiczną w komórkach człowieka, jak i u innych kręgowców, czy nawet bakterii.

Czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są skuteczniejsze od kremów pielęgnacyjnych zawierających ten składnik?

Zdecydowanie tak. Dzięki rozwojowi medycyny możemy różnymi sposobami uzupełniać niedobory kwasu hialuronowego. Jednym z nich jest stosowanie kremów zawierających ten związek. Codzienna pielęgnacja pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji skóry, zapobiega starzeniu i niweluje delikatne linie. Efektów nie możemy jednak porównywać do zabiegu przy użyciu kwasu hialuronowego, który przynosi natychmiastowe rezultaty. Korzystanie z osiągnięć medycyny estetycznej to pójście o krok dalej od tradycyjnej pielęgnacji.

W jaki sposób kwas hialuronowy niweluje zmarszczki?

Kwas hialuronowy łączy włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Jedną z jego najważniejszych właściwości jest zdolność wiązania dużych ilości wody - jeden gram kwasu może wiązać aż 6 litrów wody. Ilość kwasu w organizmie zależy od wieku. W skórze młodego człowieka kwasu hialuronowego jest wystarczająco, dzięki czemu skóra jest sprężysta i nie ma na niej zmarszczek. W późniejszym czasie, kiedy ilość kwasu maleje, skóra człowieka się starzeje, przez co traci zdolność wiązania wody, a konsekwencją tego jest powstanie zmarszczek. Dziś kwas hialuronowy staje się coraz bardziej popularny i powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach do twarzy. 
Dzięki temu, że jest substancją naturalnie występującą w skórze, jego stosowanie nie niesie ze sobą zagrożeń ani ryzyka alergii. W kremach, żelach i emulsjach występuje w stężeniu 0,5% - 1%. Ma działanie nawilżające, ale w synergii z innymi składnikami regenerującymi przynosi doskonałe efekty odmładzające skórę i niwelujące zmarszczki mimiczne.

Na czym polega zabieg medycyny estetycznej z zastosowaniem kwasu hialuronowego? 

Na bazie kwasu hialuronowego powstają żele, które są stosowane do wypełnień ubytków w tkankach. Służą one przede wszystkim do wypełnienia zmarszczek i innych zabiegów medycyny estetycznej, takich jak: powiększanie ust czy piersi. Kwas hialuronowy stopniowo wchłania się do organizmu, dlatego implanty na bazie żeli hialuronowych są raczej nietrwałe, a zabiegi z ich użyciem należy powtarzać.

Czy takie zabiegi są bezpieczne?

Oczywiście. Kwas hialuronowy, który ma tak szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach i obszarach medycyny estetycznej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kobiet nie tylko ze względu na świetne rezultaty, ale również na bezpieczeństwo. Kwas hialuronowy to substancja fizjologiczna i biozgodna. Dlatego ryzyko uczuleń jest znikome. Świadczy o tym fakt, że nawet przed zabiegami chirurgicznymi z jego wykorzystaniem nie wymaga się wykonania próby uczuleniowej.

Czy kwas hialuronowy stosujemy również do zabiegów na całą twarz?

Tak, mezoterapia igłowa jest metodą mającą na celu regenerację i poprawę wyglądu skóry twarzy. Dzięki śródskórnym iniekcjom kwasu hialuronowego (w postaci nieusieciowanej) i innych aktywnych preparatów możliwe jest uzyskanie widocznych efektów: korekcja drobnych zmarszczek, rewitalizacja skóry, doskonałe nawilżenie, poprawa elastyczności, wyglądu i kondycji skóry.

Jak długo utrzymuje się efekt wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym?

Długość utrzymania się kwasu hialuronowego w tkankach zależy od wielu czynników, m.in. techniki podania czy stylu życia pacjenta. Rozkład substancji przyspiesza wysoka temperatura, a więc np. korzystanie z kąpieli słonecznych. Efekt zależy też od wieku pacjenta, stanu napięcia skóry oraz jej nawodnienia przed zabiegiem. Dlatego tak istotne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody mineralnej w ciągu dnia, minimum 1 litra dziennie. Średnio efekt po iniekcji kwasu hialuronowego utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.

adres

MASI dr Mariusz Domagalski

ul. Wielka Odrzańska 30, 70-535 Szczecin / poland


534 224 229