Metody usuwania bruzd nosowo - wargowych

Jeśli pacjent przychodzi do lekarza medycyny estetycznej z problemem starzejącej się twarzy, to w 90 % przypadków chciałby się pozbyć: lwiej zmarszczki, kurzych łapek, wiotkiej skóry, cieni pod oczami lub bruzd nosowo-wargowych. 

W artykule zajmiemy się problemem bruzd nosowo-wargowych, ponieważ stanowią one dla wielu Pań naprawdę bardzo istotny problem, a wcale nie ma zbyt wielu metod, aby się go pozbyć.

Jak powstają i czym są bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe to nie zmarszczki, więc nie sprawdzą się tu metody, które stosowane są przy likwidacji zmarszczek. Zmarszczka jest to skóra zagnieciona wskutek pracy mięśni. Bruzdy natomiast powstają inaczej.

Aby powstała bruzda muszą wystąpić 3 czynniki:

  • nadmiar skóry (luźna skóra)
  • siła ciężkości, która powoduje jej opadanie
  • opór lub ograniczenie ruchomości (w tym przypadku powoduje go fakt, że skóra jest przyczepiona do kości)

U młodej osoby skóra jest napięta. Z wiekiem natomiast zaczyna opadać, ale na tej właśnie linii napotyka na opór, więc opada. W początkowej fazie widać tylko pogłębiające się zapadnięcie, ale im człowiek starszy, tym bardziej skóra zaczyna obwisać i powstaje coś na kształt nawisu nad tym zapadnięciem.

Należy pamiętać, że nieduże bruzdy nosowo-wargowe istnieją naturalnie. Dlatego nie dążymy do tego, żeby ich w ogóle nie było, bo wówczas twarz wyglądałaby sztucznie. Natomiast u osób powyżej 35, 40, 45+ bruzdy zaczynają się pogłębiać. 

Jak zlikwidować bruzdy nosowo - wargowe?

Przede wszystkim przy zastosowaniu kwasu hialuronowego. Do niedawna była to jedyna metoda, choć należy pamiętać, że nie zawsze są wskazania do jego stosowania, ponieważ kwas hialuronowy ma pewne ograniczenia.

Jego stosowanie jest zasadne, kiedy bruzda nie jest za duża, gdy nie ma jeszcze wałeczka tłuszczowego ani zagniecenia skóry. Kwas hialuronowy jest bowiem plastyczny i nie jest w stanie skorygować dużego nawisu czy zapadnięcia.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zastąpienie kwasu preparatem (biostymulatorem), który nie jest wypełniaczem, natomiast działa w ten sposób, że zmusza komórki do produkcji kolagenu, który tworzy wypełnienie.

2 podstawowe różnice między kwasem hialuronowym i biostymulatorem:

  • kwas działa od razu, a na działanie biostymulatora trzeba zaczekać
  • biostymulator daje naturalniejszy efekt i utrzymuje się dłużej.

Na małe bruzdy zalecany jest kwas hialuronowy, natomiast jeśli bruzdy są większe, to zaleca się biostymulator.

Bezpieczeństwo zabiegu na bruzdy nosowo-wargowe

Jeśli mówimy o bezpieczeństwie stosowania wypełniaczy, to bruzdy nosowo-wargowe są miejscem, do którego szczególnie się to odnosi. Pod nimi biegną bowiem tętnice o sporym kalibrze, które leżą głęboko, ale mimo to istnieje pewne ryzyko.

Ryzyko dotyczy możliwości wstrzyknięcia preparatu w światło wspomnianych tętnic i spowodowania zatkania naczyń, co grozi martwicą tkanek na twarzy. Dlatego też lekarz wykonujący ten zabieg powinien mieć odpowiednie doświadczenie i umiejętności, które sprawią, że pacjent będzie czuł się w bezpiecznie i komfortowo.

adres

MASI dr Mariusz Domagalski

ul. Wielka Odrzańska 30, 70-535 Szczecin / poland


534 224 229